UML-LOGO UML - Sekvenční diagram

Sekvenční diagramy (sequence diagram) se vytvářejí většinou přímo zdiagramů případů užití. K jednomu případu užití může existovat několiksekvenčních diagramů, které modelují interakci objektů v rámcikomunikace aktora se systémem.

Jak je docela zřejmé, sekvenční diagramy jsou zaměřeny výhradně nadynamickou stránku systému. Jsou vhodné pro nalezení jednotlivýchobjektů a zobrazení komunikace mezi nimi. S tvorbou sekvenčního diagramůse postupně vynořují jednotlivé objekty (resp. kandidáti na objekty),které jsou rovnou zapracovávány do diagramů tříd. Je vhodné zdůraznit,že objekty nalezené v počátečních fázích modelování systému se zřídkakdyv původní podobě uplatní též jako softwarové objekty implementované vcílovém prostředí. Zprvu se jedná spíše o koncepty, pojmy, které sepostupem času, zejména ve fázi designu, vyhodnocují a dochází zpravidlak částečné redukci a konsolidaci objektových modelů.

Výsledný systém může mít nakonec podobu logické třívrstvé architektury,kdy jsou od sebe odděleny objekty prezentační vrstvy, objekty samotnéproblémové oblasti nalezené v analýze a rozpracované v designu a nakonecnapříklad objekty zajišťující funkce perzistentní vrstvy. Ignorujeme-lianalýzu problémové oblasti (což může být například důsledkem používání"výkonného RAD nástroje x-té generace"), můžeme ve výsledném systémunakonec onu prostřední vrstvu představující tzv. obchodní logiku úplněpostrádat (kolik znáte seriózních aplikací, kde jsou objekty GUI přímoprovázány s databázovým systémem ?). Jsme-li prozřetelnější, snažíme seobchodní logiku systému navrhovat přímo z analytických modelů, což námmimo jiné pomůže zajistit lepší návaznost s uživatelskými požadavky.

Sekvenční diagram obsahuje dvě dimenze. V horizontální rovině sezobrazují jednotlivé objekty, zatímco vertikální rovina představuje tokčasu. Zprávy posílané mezi jednotlivými identifikovanými objekty mohoubýt různého druhu. Záleží-li na jejich bližším odlišení, lzeklasifikovat zprávy asynchronní, vnořené, zprávy představující návratovéhodnoty apod. Ve prvotních fázích pochopitelně ještě nemají jednotlivézprávy podobu metod objektů včetně počtu a typu parametrů, veskutečnosti by tyto informace zatím neměly v modelu co dělat. Natakováto "low - level" rozhodnutí přichází čas až v etapách designu, kdyto má smysl. V analýze nás zajímá především obecná komunikace, jejížjednotlivé detaily (právě např. parametry metod, návratové hodnoty, ...)rozpracováváme až po ustálení objektového modelu. V případě nutnostijsou v sekvenčních diagramech používány cykly a větvení, která jsouužitečná hlavně ve spojení s textovým popisem zpráv, jež se nejčastějinachází v levé části diagramu.

S rozpracováváním sekvenčního diagramu může poměrně rychle vzrůstat jehocelková komplexnost, což je vcelku spolehlivým příznakem příliš obecnéhopřípadu užití, ke kterému je sekvenční diagram vytvářen. Namísto tohotoprostředku je někdy možno zvolit prostředek jemu významově velice blízký– diagram spolupráce.


Osobní stránky - Pavel Hrzina   e-mail: hrzinap@cs.felk.cvut.cz
Stránky jsou umístěny na servru CS     Elektrotechnické Fakulty ČVUT Praha
Autor: Pavel Hrzina